HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log in  

Share | 
 

 Töreye cesur isyan

Go down 
AuthorMessage
Yasmina17
utilisateur
avatar

Number of posts : 114
Localisation : France
Registration date : 2006-08-21

PostSubject: Töreye cesur isyan   Sun Oct 22, 2006 10:58 pm

Dokuz ayda 15 kadının intihar ettiği Batman'da dokuz kız töreye isyan etti

BATMAN/HAKKÂRİ - Yine bir genç kızın canına kıydığı Batman'da, intiharların nedenleri araştırıladursun, dokuz genç kız bu konuda en cesur adamı attı. 60 yaşındaki iki eşli adamla evlenmemek için cumartesi hayatına son veren Saliha Demir'in mahalle arkadaşı sekizi liseli dokuz kız, cinayetlere, intihara neden olan geleneğe cesaretle karşı çıkarak, 'hayat hakkı' istedi. Kızlar Batman'ın ortasında, Demir'in evinden mezarına pankartla yürüdü.
18 yaşındaki Saliha Demir, Batman'ın Çamlıca Mahallesi'ndeki evinin bahçesinde önceki gün kendini asarak hayatına son verdi. Batman'da Demir'le birlikte son dokuz ayda canına kıyan kadınların sayısı 15'e çıktı. Demir'in mahalle arakadaşları Ferda, Ela, Yüksel ve Sema Uğurlu ile Dilan Erol, Zeynep Oruk, Tuba Doğan ve Rezan Saga, intiharları protesto için dün sessiz yürüyüş düzenledi. Kızlara adını vermeyen bir arkadaşı da destek oldu. 'İntihara son' ve 'Artık Salihalar ölmesin' yazılı pankartlarla mezarlığa giderek Demir'in mezarı başında dua ettikten sonra güvenlik güçlerinin uyarısıyla dağıldı. Kızlar eylemleri sürdüreceklerini söyledi.

'Kan ağlıyoruz'
Sekiz kız, intiharların önüne geçilmesi için herkese ortak çağrıda bulundu. Ferda Uğurlu, kamuoyuna şöyle seslendi:
"Saliha arkadaşımızın intiharını hazmedemiyoruz. İntihar nedeni apaçık ortadadır. 18 yaşındaki bir genç kızın iki eşli ve 60 yaşındaki biriyle evlendirilmek istenilmesinin sonucudur bu intihar. Hayatlarımız üzerine kumar oynamaktan vazgeçilsin artık. Bu ölümlere bir dur denilsin. Aralıksız genç kız intiharlarıyla her yıl yüreğimiz defalarca dağlanıyor. Kan ağlıyoruz. Anne ve babalar feryadımızı duysun istiyoruz. Ömürlerinin baharında umutlarını ve hayatlarını söndürmeyin. Daha 20'sine varmadan ölmesin yavrularımız. Kendi rızaları olmadan istemedikleri şeyleri zorla yaptırmayın.
Batman'da bir kadın, ne zaman bir birey olarak görülecek? Kadın intiharlarının şehri olarak anılmak istemiyoruz. Ailelerimizin desteğiyle, hayallerimiz için çabalayarak yaşamak istiyoruz. Bizi ölümün o soğuk yüzüyle baş başa, çaresiz bırakmayın. Sebep her ne olursa olsun genç kızlar intihar ederken, buna sessiz kalan, bu durumu değiştirmek için çabalamayan ve seyirci kalan tüm insanları şiddetle kınıyoruz."
Hakkâri'de de dün protesto vardı. Sivil toplum örgütü temsilcileri ortak basın açıklaması yaparak kadına yönelik şiddeti kınadı. Açıklamada, altı ayda, biri anne olmak üzere 13-18 yaş arasındaki üç genç kızın intihar ettiği belirtilerek, "Geleneksel değer yargılarının kurbanı olmak istemiyoruz" denildi.

RADIKAL 25/09/2006


'İntihara son' yazılı pankartla Saliha Demir'in mezarına kadar yürüyen sekizi lise öğrencisi dokuz kız, "İntiharlara seyirci kalanları şiddetle kınıyoruz" dedi. FOTOĞRAF: REŞAT YIĞIZ / DHA

_________________
Women liberation is neither western not eastern, it is international
Back to top Go down
View user profile http://libertefemmespalestine.wordpress.com/
 
Töreye cesur isyan
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Informations, news and discussions by countrys :: Turkey-
Jump to: