HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  RegisterRegister  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  Log in  

Share | 
 

 TarIh , CezayIrlI anarşIst Saïl Mohamed’In yaşamöyküsü

Go down 
AuthorMessage
CNT AIT France
utilisateur


Number of posts : 20
Localisation : FRANCE
Organisation : CNT AIT IWA
Registration date : 2006-08-29

PostSubject: TarIh , CezayIrlI anarşIst Saïl Mohamed’In yaşamöyküsü   Tue Aug 29, 2006 1:25 am

Tarİh , Cezayİrlİ anarşİst Saïl Mohamed’İn yaşamöyküsü

Saïl Mohamed Ameriane ben Amerzaine, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Anarşist Birliğe (UA) katıldı. 1923’te Cezayir Kökenliler Savunma Komitesi’ni kurdu. 20li yılların sonunda CGT-SR içerisinde Cezayirli Kökenliler Seksiyonu’nu oluşturdu. İspanya’daki Frankocu ayaklanmadan sonra, Saïl, Durruti Kolu’nun Fransızca-konuşan seksiyonu olan Sebastian Faure Bölüğü’ne katıldı. İkinci Dünya Savaşı’nın başında, tekrar tutuklandı ve Riom’da bir toplama kampına konuldu. 1944’den sonra diğerleriyle birlikte anarşist hareketin yeniden inşası için çalıştı.SAïL MOHAMED, 1894-1953: CEZAYİRLİ BİR ANARŞİSTİN YAŞAMI VE İSYANI

Saïl Mohamed Ameriane ben Amerzaine, 14 Ekim 1894’te, Cezayir’de, Berberi bölgesindeki Kabylie’de yer alan Tarbeit-Beni-Ouglis’te doğdu. Pek çok Cezayirli gibi az bir eğitim aldı. Mesleği şoför-makinistti, yaşamı boyunca kültürünü geliştirdi ve eğitimi için büyük çaba harcadı. Müslüman-Berberi bir geçmişten ateizme yöneldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında önce emre itaatsizlikten ardından da, Fransız Ordusu’ndan firar etmesi nedeniyle tutuklandı. Anarşizme yönelik sempatisi gelişmeye başlamıştı bile.

Savaşın sonunda, anarşist hareketin yeniden inşası sürecinde, Anarşist Birlik (UA) örgütüne katıldı. 1923’te, şarkıcı arkadaşı Sliman Kiouane ile birlikte, Cezayir Kökenliler Savunma Komitesi’ni kurdu. İlk makalelerinde sömürgeleştirilen halkların yoksulluğundan ve kolonilerin sömürülmesinden söz etti. Kuzey Afrika’daki durum konusunda bir uzman oldu. Paris’in 17. mahallesindeki anarşist gruplarla birlikte, Kuzey Afrikalıların sömürülmesi üzerine, Arapça ve Fransızca dillerinde konuşmalar yapılan toplantılar düzenledi. Saïl, Aulnay-sous-bois’te anarşist bir grup oluşturdu ve en etkin üyelerinden birisi oldu.

1929’da, yeni bir komitenin sekreteri oldu: Yüzüncü Yıl Kışkırtması’na karşı Cezayirliler Savunma Komitesi (Fransa, 5 Temmuz 1930’da Cezayir’in fethedilmesinin yüzüncü yılını kutlamaya hazırlanıyordu). Anarşist hareket içerisindeki tüm eğilimler, UA, anarko-sendikalist sendika Confederation Generale du Travail syndicaliste-revolutionnaire (CGT-SR) ve Association de Federalistes anarchistes (AFA) "Katil sömürgecilik, kanlı maskeli balo"yu kınadılar. Şu sloganı kullanıyorlardı "Medeniyet ? İlerleme ? Bizce, Cinayet !"

Bunun ardından, Saïl, içerisinde Cezayir Kökenliler Seksiyonu’nu kuracağı CGT-SR’a katıldı. Bir yıl sonra, Paris’te Kolonyal Sergi’nin açılışı ile birlikte, anarşist hareket sömürgeciliğe karşı kampanyasını yeniden başlattı. Sail bu mücadelede ön saflardaydı.

Toplumsal uyanış
Ocak 1932’de, "L’Eveil Social, le journal du peuple" ("Toplumsal Uyanış, halkın dergisi")nin editörü oldu. Anti-militarist bir makalesinin ardından, hakkında "orduyu itaatsizliğe kışkırtmak"tan dava açıldı. Komünist Parti’nin bir uydu örgütü olan Uluslararası Kızıl Yardım kendisine destek vermek istediyse de, Stalinizm’in kurbanları adına bu yardımı reddetti.

1934’te, "Saïl Mohamed Olayı" gündeme geldi. Faşist ve anti-semitist Birlikler’in 6 Şubar 1934’te gerçekleştirdiği gösteri çalışanların hareketi içerisinde zincirleme bir tepkiye yol açtı. Saïl silah topladı ve bunları sakladı. 3 Mart’ta "yasaklanmış silah taşımak"tan tutuklandı. Kendisini ajan provokatör ilan eden Komünist Parti dışında, çalışanların hareketi kendisine destek sundu. Bir ay hapis cezasına çarptırıldı, sonrasında "savaş silahları bulundurmak"tan bir ceza daha alarak, dört ayını hapiste geçirdi. Mücadelesini sürdürdü.

"L’Eveil Sociale", "Terre Libre" ile birleşti ("Özgür Dünya", Alliance Libre des anarchistes du Midi’nin aylık gazetesi - bakınız Paul Rousenq). Saïl, "Terre Libre"nin Kuzey Afrika baskısından sorumluydu. Anarşist basında yaptığı birkaç duyuruyla, bir Cezayir Doğumlu Anarşistler Grubu oluşturmaya çalıştı. Aynı zamanda Anarşist Birlik’te faal çalışmasını sürdürdü.

İspanyol Devrimi
İspanya’daki Frankocu ayaklanmadan sonra, Eylül 1936’da, Saïl, anarşist milis birimi Durruti Kolu’nun Fransızca-konuşan seksiyonu olan Sebastian Faure Bölüğü’ne katıldı ve komutanlığına seçildi. Kasım 1936’da elinden yaralandı, İspanyol anarşist hareketinin durumunu anlayan çok sayıda mektup yazdıktan sona Fransa’ya döndü.

Yarası iyileştikten sonra, Anarşist Birlik tarafından İspanya için düzenlenen pek çok yürüyüşte yer aldı. Bu turun hemen ardından, Messali Hadj tarafından çıkartılan "Etoile Nord Africaine" ("Kuzey Afrika Yıldızı") gazetesinin yasaklanması ve 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan Tunus’taki gösterilere yönelik baskılara karşı Paris’teki devrimciler tarafından düzenlenen bir toplantıya katıldı. Yeniden tutuklanarak, Aralık 1938’de, "askeri kışkırtmak"tan 18 ay hapse mahkum edildi.

İkinci Dünya Savaşı’nın başında, tekrar tutuklandı ve Riom’da bir toplama kampına konuldu. Geniş kütüphanesi, bir arama sonrasında dağıtıldı. Oradan kaçtı, sahte belgeler ayarladı ve İşgal sırasında yeraltına geçti.

1944’den sonra diğerleriyle birlikte anarşist hareketin yeniden inşası için çalıştı. Kurtuluşla birlikte [İspanyol Devrimi’nin kıdemli anarşist milisleri Paris’i özgürleştiren ilk birliklerdi] Aulnay-sous-bois grubunu yeniden biraraya getirdi ve Cezayirli Anarşistler Komitesi’ni yeniden oluşturmaya çalıştı. [Anarşist Birliğin devamı] Anarşist Federasyon’un haftalık gazetesi "Le Libertaire"de Cezayir’deki durum üzerine köşe yazıları yazdı. "Cezayir Kökenlilerin Cefası" üzerine bir dizi makale hazırladı.

Nisan 1953’te öldü. George Fontenis 30 Nisan 1953’teki cenaze töreninde, anarşist hareket adına, onun anısına bir konuşma yaptı.

http://cnt-ait.info/article.php3?id_article=1256

English : http://cnt-ait.info/article.php3?id_article=1042
Back to top Go down
View user profile http://cnt-ait.info
 
TarIh , CezayIrlI anarşIst Saïl Mohamed’In yaşamöyküsü
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: History, theory and culture :: History of worker movement in other areas-
Jump to: